IMG_3729

Badanie USG

Badanie ultrasonograficzne to nieinwazyjna i nieszkodliwa a tym samym całkowicie bezpieczna metoda diagnostyki obrazowej wykorzystująca fale ultradźwiękowe. Emitowane fale o różnej częstotliwości odbijane są od badanych struktur i narządów i po powrocie do aparatu są odpowiednio przetwarzane i powstaje dzięki temu obraz badanych tkanek i narządów. Zastosowanie tego badania jest bardzo szerokie i powszechnie przez nas wykorzystywane.

Najczęściej wykonuje się badania USG jamy brzusznej, które pozwalają ocenić stan zdrowotny narządów wewnętrznych i wykryć wczesne stadia chorób w tym chorób nowotworowych. Można także w trakcie badania zobaczyć połknięte ciała obce i związane z tym niedrożności przewodu pokarmowego, które spotykane są stosunkowo często u zwierząt.

Niezwykle ważne jest badanie USG układu rozrodczego za pomocą, którego wykrywamy stany chorobowe w tym wczesne stadia ropomacicza, torbieli czy guzów jajników. Badanie USG służy także do diagnostyki i prowadzenia ciąży u suk i kotek. U samców pozwala natomiast na ocenę prostaty i jader, których to schorzenia coraz częściej pojawiają się u starszych psów.

W naszym gabinecie za pomocą USG wykonujemy także badania echo serca, które to pozwala na wykrywanie wielu chorób mięśnia sercowego takich jak kardiomiopatie przerostowe czy rozstrzeniowe, chorób zastawek serca jak endokardiozy, niedomykalności, oraz innych chorób wrodzonych i nabytych serca.

Badanie ultrasonograficzne ma olbrzymie znaczenie w medycynie ratunkowej, ponieważ pozwala na bardzo szybką ocenę stopnia urazu narządów wewnętrznych w tym wykluczenie krwotoków wewnętrznych, co niejednokrotnie ratuje zwierzęciu życie.