IMG_7558

Badania endoskopowe

W naszej lecznicy wykonujemy badania endoskopowe dróg oddechowych, oraz przewodu pokarmowego. Badania wykonuje się za pomocą sztywnych lub giętkich endoskopów zwanych fiberoskopami. Endoskopy  wyposażone są w specjalistyczną optykę i  źródła światła  umożliwiające dokładne obejrzenie badanego narządu.

Endoskopia dróg oddechowych służy do diagnostyki schorzeń krtani, tchawicy i oskrzeli. Pozwala zdiagnozować miedzy innymi porażenia krtani, zapadanie tchawicy, zapalenia górnych
i dolnych dróg oddechowych, a także choroby nowotworowe. W trakcie badania można pobrać wymazy i popłuczyny z dróg oddechowych, oraz dokonać biopsji chorobowo zmienionych tkanek.

Endoskopię przewodu pokarmowego dzielimy na endoskopię górnego odcinka zwaną gastroskopią, w której badamy jamę ustna, przełyk, żołądek i dwunastnicę. Wskazaniem do badania są miedzy  innymi przewlekłe wymioty, podejrzenie ciała obcego, czy  inne cechy przewlekłego zapalenia żołądka i jelit. W trakcie badania można nieoperacyjnie usunąć dużą część ciał obcych
z przełyku czy żołądka, oraz część zmian chorobowych w tym wrzody i małe zmiany guzowate, a także co istotne pobrać biopsję tkanek celem wykonania badania histopatologicznego.

Kolonoskopia  to badanie dolnego odcinka  przewodu pokarmowego głownie okrężnicy. Podstawowym wskazaniem są przewlekłe biegunki czy zaparcia, a także obecność śluzu i krwi w kale. Badanie pozwala na postawienie precyzyjnej diagnozy i w efekcie wdrożenie skutecznego leczenia, szczególnie  w przypadku nieswoistych chorób zapalnych jelit. W trakcie tego badania również istnieje możliwość wykonania drobnych zabiegów w tym usunięcia polipów jelita grubego.

Wszystkie wymienione badania przeprowadzone są  w znieczuleniu ogólnym i  są bezbolesne,  a zwierzę jest wcześniej odpowiednio to tego badania i znieczulenia zakwalifikowane. Należy także prawidłowo przygotować pacjenta do badania szczególnie jeśli chodzi o kolonoskopię. Żołądek i  jelita muszą być opróżnione z treści pokarmowej, tak aby umożliwić ich dokładne obejrzenie w trakcie badania. Inwazyjność endoskopii  jest mała w porównaniu do tradycyjnej chirurgii, a ryzyko powikłań znacznie mniejsze co sprawia, że to jakże bardzo powszechne badanie u ludzi coraz częściej jest wykonywane  w weterynarii.